Views (7.x-3.7) - en to cs translation catalogue (673 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: approve
cs: schválit

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Group
cs: Skupina

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Replies
cs: Odpovědí

en: Closed
cs: Zavřená

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: more
cs: více

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: footer
cs: patička

en: Comments
cs: Komentáře

en: More
cs: Více

en: On
cs: Zapnuto

en: Tags
cs: Štítky

en: Block title
cs: Nadpis bloku

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Content types
cs: Typy obsahu

en: Version
cs: Verze

en: view
cs: zobrazit

en: File
cs: Soubor

en: Tag
cs: Štítek

en: Edit
cs: Upravit

en: Size
cs: Velikost

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Block settings
cs: Nastavení bloku

en: - None -
cs: - Nic -

en: Weight
cs: Váha

en: Link
cs: Odkaz

en: Center
cs: Na střed

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Required
cs: Povinné

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Depth
cs: Hloubka

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Feed
cs: Zdroj

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Taxonomy term
cs: Termín taxonomie

en: Description field
cs: Pole s popisem

en: settings
cs: nastavení

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Field
cs: Pole

en: header
cs: hlavička

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: True
cs: Pravda (True)

en: False
cs: Nepravda (False)

en: Default
cs: Výchozí

en: Open
cs: Otevřené

en: Core
cs: Jádro

en: Add new
cs: Přidat nový

en: Access
cs: Přístup

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Path
cs: Cesta

en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: Display
cs: Zobrazit

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Theme
cs: Téma vzhledu

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Attachment
cs: Příloha

en: Picture
cs: Obrázek

en: Mail
cs: E-mail

en: Before
cs: Před

en: After
cs: Po

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Files
cs: Soubory

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Node
cs: Uzly

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical
cs: Svislý

en: term
cs: podmínka

en: All
cs: Vše

en: Access log
cs: Log přístupů

en: Active
cs: Aktivní

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Page title
cs: Název stránky

en: Block
cs: Blok

en: Override title
cs: Přepsat název

en: CSS class
cs: CSS třída

en: Display links
cs: Zobrazit odkazy

en: Page
cs: Stránka

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: Off
cs: Vypnuto

en: Header
cs: Hlavička

en: Footer
cs: Patička

en: Selected
cs: Vybráno

en: Aggregator category
cs: Kategorie agregátoru

en: Aggregator feed
cs: Zdroj agregátoru

en: Aggregator item
cs: Položka agregátoru

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Hostname
cs: Hostitel

en: Published
cs: Vydáno

en: Signature
cs: Podpis

en: Filter
cs: Filtr

en: Location
cs: Místo

en: Promoted to front page
cs: Zobrazit na titulní stránce

en: Log message
cs: Zpráva do logu

en: File ID
cs: ID souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Term name
cs: Název termínu

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Field name
cs: Název pole

en: Fields
cs: Pole

en: Widget type
cs: Typ widgetu

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Does not contain
cs: Neobsahuje

en: Is less than
cs: Je menší než

en: Is less than or equal to
cs: Je menší nebo rovno

en: Is equal to
cs: Je rovno

en: Is greater than or equal to
cs: Je větší nebo rovno

en: Is greater than
cs: Je větší než

en: Is not equal to
cs: Není rovno

en: Average
cs: Průměr

en: Count
cs: Počet

en: Overridden
cs: Překryto

en: Normal
cs: Normální

en: Last update
cs: Poslední obnova

en: %time ago
cs: před %time

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Sortable
cs: Lze řadit

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Month
cs: Měsíc

en: System
cs: Systém

en: Desc
cs: Sestupně

en: node
cs: uzel

en: Recent posts
cs: Poslední příspěvky

en: Day
cs: Den

en: Table
cs: Tabulka

en: Other
cs: Jiné

en: Basic
cs: Základní

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Link text
cs: Text odkazu

en: Users
cs: Uživatelé

en: Referrer
cs: Odkazující stránka

en: Both
cs: Obojí

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Edit view
cs: Upravit pohled

en: Administer views
cs: Administrace pohledů

en: Existing Views
cs: Existující pohledy (views)

en: Default Views
cs: Výchozí pohledy (views)

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: Normal menu item
cs: Normální položka menu

en: Arguments
cs: Argumenty

en: Operator
cs: Operátor

en: Filters
cs: Filtry

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Recent comments
cs: Poslední komentáře

en: Random
cs: Náhodný

en: Uncategorized
cs: Nezařazeno

en: Position
cs: Pozice

en: Last checked
cs: Naposled kontrolováno

en: Profile
cs: Profil

en: Term description
cs: Popis termínu.

en: fields
cs: pole

en: Operation
cs: Operace

en: reply
cs: odpovědět

en: Tracker
cs: Sledování příspěvků

en: Defaults
cs: Výchozí hodnoty

en: with comments
cs: s komentáři

en: without comments
cs: bez komentářů

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: comments
cs: komentáře

en: Full
cs: Celé

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Hidden
cs: Skryté

en: Show
cs: Ukázat

en: Other queries
cs: Ostatní dotazy

en: in
cs: v

en: Full text
cs: Celý text

en: Source
cs: Zdroj

en: Replacement patterns
cs: Nahrazovací vzorky

en: Query
cs: Dotaz

en: Block name
cs: Název bloku

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Sekunda

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Link label
cs: Text odkazu

en: author
cs: autor

en: What links here
cs: Co sem odkazuje

en: Seconds
cs: Sekund

en: Blocked
cs: Zablokován

en: or
cs: nebo

en: Parent term
cs: Nadřazený termín

en: revert
cs: vrátit

en: All tags
cs: Všechny tagy

en: Last modified
cs: Naposled upraveno

en: Reversed
cs: Obráceně

en: Reverse
cs: Obráceně

en: Not published
cs: Nevydáno

en: Unformatted
cs: Neformátováno

en: RSS Feed
cs: RSS zdroj

en: New comments
cs: Nové komentáře

en: Relationships
cs: Vztahy

en: Plural
cs: Plurál

en: Relationship
cs: Vztah

en: relationships
cs: vztahy

en: Oldest first
cs: Od nejstarších

en: Sort criteria
cs: Kritéria řazení

en: Base path
cs: Cesta k webu

en: Parent menu item
cs: Nadřazená položka menu

en: Translations
cs: Překlady

en: Sticky
cs: Přilepení

en: cancel
cs: zrušit

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Storage
cs: Ukládání

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Apply
cs: Použít

en: Select
cs: Vybrat

en: Enter the terms you wish to search for.
cs: Zadejte hledaný termín.

en: Information
cs: Informace

en: PHP Code
cs: PHP kód

en: Translation
cs: Překlad

en: @min and @max
cs: @min a @max

en: Add another item
cs: Přidat další položku

en: Text area
cs: Textová oblast

en: Used in
cs: Použito v

en: Decimal
cs: Desetinné číslo

en: Precision
cs: Přesnost

en: Exceptions
cs: Výjimky

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Grid
cs: Mřížka

en: Global
cs: Globální

en: Thread
cs: Vlákno

en: Title text
cs: Text názvu

en: Distinct
cs: Jedinečné

en: Extension
cs: Přípona

en: Space
cs: Mezera

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: <Any>
cs: - nezáleží -

en: Rearrange
cs: Přeskupit

en: empty
cs: prázdné

en: Aggregator
cs: Agregátor

en: Attach to
cs: Přiložit k

en: Context
cs: Kontext

en: Pager
cs: Stránkovač

en: Taxonomy vocabulary
cs: Slovník kategorií

en: Remove this item
cs: Ostranit tuto položku

en: Page settings
cs: Nastavení stránky

en: Use pager
cs: Použít stránkování

en: Items to display
cs: Položky k zobrazení.

en: Offset
cs: Vynechat položky

en: More link
cs: Odkaz 'více'

en: Book parent
cs: Nadřazená kniha

en: Top level book
cs: Kniha nejvyšší úrovně

en: contains
cs: obsahuje

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Selection type
cs: Způsob výběru

en: No name
cs: Beze jména

en: Default order
cs: Výchozí pořadí

en: Or
cs: Nebo

en: Ordered list
cs: Číslovaný seznam

en: Unordered list
cs: Nečíslovaný seznam

en: Link class
cs: Třída odkazu

en: Column
cs: Sloupec

en: Default sort
cs: Výchozí řazení

en: sort by @s
cs: seřadit podle @s

en: and
cs: a

en: Add @type
cs: Přidat @type

en: Parent comment
cs: Nadřazený komentář

en: The parent comment.
cs: Nadřazený komentář.

en: Author's website
cs: Web autora

en: Reply-to link
cs: Odkaz "Odpovědět"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro možnost odpovědět na komentář

en: Text to display
cs: Text který se zobrazí

en: Link this field to its user or an author's homepage
cs: Odkazovat toto pole na domovskou stránku jeho uživatele nebo autora

en: Newest first
cs: Nejnovější první

en: field
cs: pole

en: nodes
cs: uzly

en: Week @week
cs: Týden @week

en: Target
cs: Cíl

en: Time ago
cs: Čas před

en: starting from @count
cs: začínající od @count

en: Embed
cs: Vložit

en: Entity type
cs: Typ entity

en: User account
cs: Uživatelský účet

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Title only
cs: Pouze nadpis

en: Not defined
cs: Není definováno

en: Validator
cs: Validátor

en: Debugging
cs: Ladění

en: Mime type
cs: MIME typ

en: Display format
cs: Formát zobrazení

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: of
cs: z

en: translate
cs: přeložit

en: No link
cs: Žádný odkaz

en: Is not one of
cs: Není jedním z

en: Starts with
cs: Začíná na

en: Secondary tabs
cs: Sekundární záložky

en: Autocomplete
cs: Automatické dokončování

en: Decimal point
cs: Desetinná čárka

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Is one of
cs: Jeden z

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
cs: Přístup bude umožněn uživatelům s daným uživatelským oprávněním.

en: Comma
cs: Čárka

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Is empty (NULL)
cs: Je prázdný (NULL)

en: not empty
cs: není prázdný

en: Ends with
cs: Končí na

en: Upload date
cs: Datum nahrání

en: Use default RSS settings
cs: Použít výchozí nastavení RSS

en: Front page feed
cs: Zdroj pro titulní stránku

en: The node ID of the node.
cs: ID uzlu.

en: No role
cs: Žádná role

en: View link
cs: Odkaz "zobrazit"

en: The size of the file.
cs: Velikost souboru.

en: Delete link
cs: Odkaz "smazat"

en: Per page
cs: Na stránku

en: Per user
cs: Na uživatele

en: Capitalize first letter
cs: První písmeno kapitálkami

en: Custom text
cs: Vlastní text

en: Remove group
cs: Odstranit skupinu

en: No fields available.
cs: Žádná pole nejsou dostupná.

en: Numeric
cs: Číselné

en: Custom URL
cs: Vlastní URL

en: Edit link
cs: Odkaz "upravit"

en: Submit button text
cs: Text odesílacího tlačítka

en: Skipping broken view @view
cs: Poškozené view @view vynecháno

en: Changes cannot be made to a locked view.
cs: V zamknutém pohledu nelze provádět změny.

en: Create customized lists and queries from your database.
cs: Vytvořit vlastní seznamy a dotazy z vaší databáze.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
cs: Administrační rozhraní pro modul Views. Bez tohoto modulu nemůžete pohledy vytvářet ani upravovat.

en: Broken/missing handler
cs: Poškozený/chybějící ovladač

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Current node's creation time
cs: Čas vytvoření aktuálního uzlu

en: Current node's update time
cs: Čas úpravy aktuálního uzlu

en: Do not display items with no value in summary
cs: Nezobrazovat v přehledu položky, které nemají žádnou hodnotu

en: Invalid input
cs: Neplatný vstup

en: Glossary mode
cs: Mód rejstříku

en: Character limit
cs: Omezení počtu znaků

en: No transform
cs: Bez převodu

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Transform spaces to dashes in URL
cs: Převést mezery na pomlčky v URL

en: Exclude from display
cs: Nezobrazovat

en: Rewrite the output of this field
cs: Přepsat výstup pole

en: Output this field as a link
cs: Zobrazit pole jako odkaz

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
cs: Pokud je zaškrtnuto, pole bude převedeno na odkaz. Cíl musí být uveden níže.

en: Link path
cs: Cesta odkazu

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
cs: Libovolný text zobrazený před tímto odkazem. Lze použít HTML.

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
cs: Libovolný text zobrazený za tímto odkazem. Lze použít HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
cs: <p>Před použitím tohoto pole je třeba do zobrazení přidat některé z dalších polí. Pokud chcete, můžete pole skrýt zaškrtnutím volby <em>Vynechat ze zobrazení (Exclude from display)</em>. Kvůli pořadí vykreslování nelze použít pole, která jsou v pořadí až za polem, se kterým právě pracujete. Jestliže potřebujete použít pole, které není v seznamu, změnte pořadí polí.</p>

en: Trim this field to a maximum length
cs: Oříznout pole na maximální délku

en: Trim only on a word boundary
cs: Oříznout pouze mezi slovy

en: Add an ellipsis
cs: Přidat trojtečku

en: Strip HTML tags
cs: Odstranit HTML tagy.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny HTML tagy budou odstraněny.

en: Field can contain HTML
cs: Pole může obsahovat HTML

en: File size display
cs: Zobrazení velikosti souboru

en: Formatted (in KB or MB)
cs: Formátovaný (v KB nebo MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
cs: Pokud je vybráno, pravda (TRUE) bude zobrazována jako nepravda (FALSE).

en: Time ago (with "ago" appended)
cs: Čas před (s připojeným „před“)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
cs: Časové rozpětí (s připojeným „před/od teď“)

en: If checked, the number will be rounded.
cs: Pokud je zaškrtnuto, číslo bude zaokrouhleno.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
cs: Určete počet číslic vypsaných za desetinnou čárkou.

en: What single character to use as a decimal point.
cs: Jaký znak použít jako desetinnou čárku.

en: What single character to use as the thousands separator.
cs: Jaký znak použít jako oddělovač tisíců.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený před číslo, například symbol měny.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
cs: Text vložený za číslo, například symbol měny.

en: Simple separator
cs: Jednoduchý oddělovač

en: Display as link
cs: Zobrazit jako odkaz

en: This identifier is not allowed.
cs: Tento identifikátor není povolen.

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: exposed
cs: vystavený

en: Value type
cs: Typ hodnoty

en: Invalid date format.
cs: Neplatný formát data.

en: not in
cs: není v

en: Is all of
cs: Všech

en: Is none of
cs: Není žádný z

en: not
cs: ne

en: Is between
cs: Je mezi

en: between
cs: mezi

en: Is not between
cs: Není mezi

en: not between
cs: ne mezi

en: And max
cs: A maximálně

en: And
cs: A

en: Contains any word
cs: Obsahuje jakékoliv slovo

en: Contains all words
cs: Obsahuje všechna slova

en: has all
cs: obsahuje vše

en: begins
cs: začíná

en: ends
cs: končí

en: desc
cs: pop.

en: @time ms
cs: %time ms

en: View name
cs: Název pohledu

en: View description
cs: Popis pohledu

en: View tag
cs: Štítek pohledu

en: The view has been deleted.
cs: Pohled byl smazán

en: Paste view code here
cs: Zde vložte kód pohledu

en: Unable to import view.
cs: Pohled nelze importovat

en: Invalid
cs: Neplatný

en: Configure @type
cs: Konfigurovat @type

en: Rearrange @type
cs: Přeskupit @type

en: Default settings for this view.
cs: Výchozí nastavení pro tento pohled.

en: Displays rows one after another.
cs: Zobrazí řádky jeden po druhém.

en: Displays rows as an HTML list.
cs: Zobrazí řádky jako HTML seznam.

en: Displays rows in a grid.
cs: Zobrazí řádky v mřížce.

en: Displays rows in a table.
cs: Zobrazí řádky v tabulce.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
cs: Přístup bude umožněn uživatelům kterékoliv z těchto rolí.

en: sort criteria
cs: kriteria řazení

en: sort criterion
cs: kritérium řazení

en: The title of the comment.
cs: Název komentáře.

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: Last comment time
cs: Čas posledního komentáře

en: Last comment author
cs: Autor posledního komentáře

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: Updated/commented date
cs: Datum úpravy/komentáře

en: Comment status
cs: Status komentáře

en: Locale source
cs: Lokální zdroj

en: The ID of the source string.
cs: ID zdrojového řetězce.

en: Poll
cs: Anketa

en: Search Terms
cs: Hledat termíny

en: The terms to search for.
cs: Zadejte hledané termíny.

en: The total number of times the node has been viewed.
cs: Celkový počet zobrazení uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: The total number of times the node has been viewed today.
cs: Celkový počet dnešních zobrazení uzlu.

en: The most recent time the node has been viewed.
cs: Čas kdy byl uzel naposledy prohlížen.

en: Browser session ID of user that visited page.
cs: Session ID prohlížeče uživatele, který navštívil stránku.

en: Title of page visited.
cs: Nadpis navštívené stránky.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
cs: Interní cesta navštívené stránky (relativně ke kořenovému adresáři Drupalu).

en: Files maintained by Drupal and various modules.
cs: Soubory spravované Drupalem a různými moduly.

en: The ID of the file.
cs: ID souboru

en: The name of the file.
cs: Název souboru.

en: The path of the file.
cs: Cesta souboru.

en: The mime type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: The status of the file.
cs: Stav souboru.

en: The date the file was uploaded.
cs: Datum, kdy byl soubor nahrán.

en: Taxonomy term name.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The term weight field
cs: Pole váhy termínu

en: The parent term of the term.
cs: Nadřazený termín tohoto termínu.

en: The user ID
cs: ID uživatele

en: The user or author name.
cs: Jméno uživatele nebo autora.

en: Language of the user
cs: Výchozí jazyk uživatele

en: The date the user was created.
cs: Datum, kdy byl uživatelský účet vytvořen.

en: The user's last login date.
cs: Poslední přihlášení uživatele

en: Whether a user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: The user's signature.
cs: Podpis uživatele.

en: Provide a simple link to edit the user.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz na úpravu uživatele.

en: User ID from URL
cs: ID uživatele z URL

en: Provide custom text or link.
cs: Poskytnout vlastní text nebo odkaz.

en: No user
cs: Žádný uživatel

en: contact
cs: kontakt

en: Contact %user
cs: Kontaktovat %user

en: Unknown group
cs: Neznámá skupina

en: Unknown language
cs: Neznámý jazyk

en: Current user's language
cs: Aktuální jazyk uživatele

en: Default site language
cs: Výchozí jazyk webu

en: No language
cs: Žádný jazyk

en: Current installed version
cs: Aktuálně nainstalovaná verze

en: Node IDs separated by , or +
cs: ID uzlů oddělené , nebo +

en: No vocabulary
cs: Žádný slovník

en: Current language
cs: Aktuální jazyk

en: Usernames
cs: Uživatelská jména

en: Enter a comma separated list of user names.
cs: Zadejte čárkou oddělený seznam uživatelských jmen.

en: Query results
cs: Výsledky dotazu

en: Change the title that this display will use.
cs: Změnit titulek, který bude použit pro toto zobrazení

en: Use AJAX
cs: Použít AJAX

en: Change this display's pager setting.
cs: Změnit nastavení stránkování tohoto zobrazení.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Link display
cs: Zobrazení odkazu

en: Exposed form in block
cs: Vystavení formuláře v bloku

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
cs: Počet položek zobrazených na stránce. Zadejte 0 pro žádný limit.

en: Display even if view has no result
cs: Zobrazit přestože pohled nevrací výsledek

en: Change theme
cs: Změnit téma vzhledu

en: Back to !info.
cs: Zpět na !info.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
cs: Zobrazení "@display" používá cestu, ale tato cesta není nadefinována

en: Attachment settings
cs: Nastavení přílohy

en: Inherit exposed filters
cs: Zdědit vystavené filtry

en: Multiple displays
cs: Více zobrazení

en: Using the site name
cs: Použití jména webu

en: Use the site name for the title
cs: Jako název použít název webu

en: No menu
cs: Žádné menu

en: Change settings for the parent menu
cs: Změnit nastavení pro nadřazené menu

en: No menu entry
cs: Žádný záznam v menu

en: Normal menu entry
cs: Normální záznam v menu

en: Insert item into an available menu.
cs: Vložte položku do dostupného menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
cs: Výběr menu vyžaduje aktivaci modulu menu.

en: Already exists
cs: Již existuje

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
cs: Vodorovné zarovnání umístí buňky od levého horního rohu směrem doprava. Svislé zarovnání umístí buňky od levého horního rohu směrem dolů.

en: None defined
cs: Není definováno

en: @current of @max
cs: @current z @max

en: - All -
cs: - Vše -

en: Popular content
cs: Oblíbený obsah

en: Content translation
cs: Překlad obsahu

en: Item ID
cs: ID položky

en: Sort descending
cs: Seřadit sestupně

en: Sort ascending
cs: Seřadit vzestupně

en: In code
cs: V kódu

en: Administrative title
cs: Administrativní název

en: Style settings
cs: Nastavení stylů

en: %name must be a positive integer.
cs: %name musí být kladné celé číslo.

en: <No value>
cs: <Žádná hodnota>

en: (first item is 0)
cs: (první položka je 0)

en: (start from last values)
cs: (začít od posledních hodnot)

en: Number of pages
cs: Počet stránek

en: Gallery page
cs: Stránka galerie

en: Content statistics
cs: Statistiky obsahu

en: The maximum number of characters this field can be.
cs: Maximální počet znaků pro toto pole.

en: Hide if empty
cs: Skrýt, pokud je prázdné

en: Starting value
cs: Počáteční hodnota

en: The name of the role.
cs: Název role.

en: Hide empty fields
cs: Skrýt prázdná pole

en: Monthly archive
cs: Měsíční archiv

en: Length is shorter than
cs: Délka je kratší než

en: shorter than
cs: kratší než

en: Length is longer than
cs: Délka je delší než

en: longer than
cs: delší než

en: Exposed form
cs: Vystavení formuláře

en: Inherit pager
cs: Zdědit stránkovač

en: Full content
cs: Celý obsah

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
cs[0]: Je nezbytné vložit alespoň jedno klíčové slovo, které obsahuje minimálně jeden znak.
cs[1]: Je nezbytné vložit alespoň jedno klíčové slovo, které obsahuje minimální počet znaků: @count.

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: Remove this display
cs: Odebrat toto zobrazení

en: Remove group @group
cs: Odebrat skupinu @group

en: Default group
cs: Výchozí skupina

en: Group @group
cs: Skupina @group

en: Display all items
cs: Zobrazit všechny položky

en: Display a specified number of items
cs: Zobrazí definované množství položek

en: The taxonomy vocabulary name
cs: Název slovníku taxonomie

en: Machine Name
cs: Strojový název

en: Exposed form style
cs: Styl vystaveného formuláře

en: Exposed form settings for this exposed form style.
cs: Nastavení vystaveného formuláře pro tento styl vystaveného formuláře.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
cs: Celkový počet stránek. Nechte prázdné pro zobrazení všech stránek.

en: All items, skip @skip
cs: Všechny položky, přeskočit @skip

en: All items
cs: Všechny položky

en: @count item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: Update preview
cs: Aktualizovat náhled

en: Is not empty (NOT NULL)
cs: Není prázdný (NOT NULL)

en: Provide a simple link to translate the node.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz pro překlad uzlu.

en: The Authmap ID.
cs: Authmap ID.

en: The unique authentication name.
cs: Unikátní autentizační jméno.

en: Use absolute link (begins with "http://")
cs: Použít absolutní odkaz (začínající „http://“)

en: Term edit link
cs: Odkaz na úpravu termínu

en: Provide a simple link to edit the term.
cs: Poskytnout jednoduchý odkaz na úpravu termínu.

en: Attachment before
cs: Příloha před

en: Attachment after
cs: Příloha za

en: - Use default -
cs: - Použít výchozí -

en: Unknown content type
cs: Neznámý typ obsahu

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
cs: Cesta k primárnímu souboru této položky relativně ke kořenovému adresáři Drupalu, např. modules/node/node.module

en: The name of the item; e.g. node.
cs: Název položky, např. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
cs: Typ položky: modul, téma vzhledu nebo engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
cs: Boolean hodnota, indikující, zda je nebo není položka povolena.

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
cs: Verze databázového schématu modulu. -1 když modul není nainstalován (jeho tabulky neexistují), 0 nebo největší N, pokud funkce modulu hook_update_N() byla spuštěna nebo schéma existovalo když byl modul poprvé nainstalován.

en: Human-readable name
cs: Název

en: Fixed value
cs: Pevná hodnota

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Access the views administration pages.
cs: Přístup k administraci pohledů

en: Add new view
cs: Přidat nový pohled

en: - Basic validation -
cs: - Základní validace -

en: Place a colon after the label
cs: Umístit dvojtečku za popisek

en: Wrapper HTML element
cs: Obalový HTML element

en: Wrapper class
cs: Obalová třída

en: Format plural
cs: Formátovat množné číslo

en: Singular form
cs: Tvar jednotného čísla

en: Text to use for the singular form.
cs: Text použitý pro tvar jednotného čísla.

en: Plural form
cs: Tvar množného čísla

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
cs: Text použitý pro tvar množného čísla, @count bude nahrazeno hodnotou.

en: Date and time of when the comment was last updated.
cs: Datum a čas poslední úpravy komentáře.

en: Approved comment
cs: Schválený komentář

en: The extension of the file.
cs: Přípona souboru.

en: Math expression
cs: Matematický výraz

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
cs: Vyhodnotí matematický výraz a zobrazí ho.

en: Query settings
cs: Nastavení dotazu

en: Content revisions
cs: Revize obsahu

en: %time hence
cs: %time ode dneška

en: No results behavior
cs: Chování při žádných výsledcích

en: Edit @section
cs: Upravit @section

en: Inherit contextual filters
cs: Zdědit kontextuální filtry

en: Show "Page not found"
cs: Zobrazit „Stránka nenalezena“

en: Display a summary
cs: Zobrazit shrnutí

en: Number of records
cs: Počet záznamů

[ctx: Sort order]
en: Default sort
cs: Výchozí řazení

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
cs: Abecední

en: Create a label
cs: Vytvořit popisek

en: Replace spaces with dashes
cs: Nahradit mezery pomlčkami

en: External server URL
cs: URL externího serveru

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
cs: Převést nové řádky na HTML značky &lt;br&gt;.

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny znaky nových řádků (např. \n) jsou převedeny na HTML značky &lt;br&gt;.

en: Time hence
cs: Čas od teď

en: Time hence (with "hence" appended)
cs: Čas od teď (s připojeným „od teď“)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (budoucí data mají předřazeno „-“)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
cs: Časové rozpětí (dřívější data mají předřazeno „-“)

en: Allow multiple selections
cs: Povolit vícenásobný výběr

en: Save & exit
cs: Uložit a opustit

en: Continue & edit
cs: Pokračovat a upravit

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
cs: Všechny změny jsou uložené dočasně. Pro trvalé uložení klikněte na Uložit. Por zrušení pohledu klikněte na Zrušit.

en: Auto preview
cs: Automatický náhled

en: Preview with contextual filters:
cs: Náhled s kontextuálními filtry:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
cs: Hodnoty kontaxtuálních filtrů oddělte "/". Například, %example.

en: Apply and continue
cs: Použít a pokračovat

en: @current of @total
cs: @current z @total

en: No filters have been added.
cs: Nebyly přidány žádné filtry.

en: Live preview settings
cs: Nastavení živého náhledu

en: Show the SQL query
cs: Zobrazit SQL dotaz

en: Master
cs: Nadřízené

en: Unformatted list
cs: Neformátovaný seznam

en: HTML list
cs: HTML seznam

en: no results behavior
cs: chování při žádných výsledcích

en: The node ID.
cs: ID uzlu.

en: Display all values in the same row
cs: Zobrazit všechny hodnoty ve stejném řádku

en: Display comments
cs: Zobrazit komentáře

en: Attachment position
cs: Umístění přílohy

en: Create a page
cs: Vytvořit stránku

en: Create a menu link
cs: Vytvořit odkaz v menu

en: Create a block
cs: Vytvořit blok

en: without links
cs: bez odkazů

en: Use path alias
cs: Použít alias cesty

en: Remove whitespace
cs: Odebrat mezery

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
cs: Pokud je zaškrtnuto, všechny mezery ze začátku a konce výstupu budou odebrány.

en: Thousands marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Pages that link to %1
cs: Stránky odkazující na %1

en: Today's popular content
cs: Dnešní oblíbený obsah

en: The taxonomy vocabulary description
cs: Popis slovníku taxonomie

en: The taxonomy term name.
cs: Název termínu taxonomie.

en: All taxonomy terms
cs: Všechny termíny taxonomie

en: @entity using @field
cs: @entity používající @field

en: Show the empty text in the table
cs: Zobrazit prázdný text v tabulce

en: First and last only
cs: Pouze první a poslední

en: The description of the view.
cs: Popis pohledu.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
cs: Text použitý jako nadpis, zobrazovaný většinou prohlížečů jako popisek při najetí myší na odkaz.

en: Apostrophe
cs: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
cs: Datum ve formátu CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
cs: Datum ve formátu YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
cs: Datum ve formátu YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
cs: Datum ve formátu MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
cs: Datum ve formátu DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
cs: Datum ve formátu WW (01 - 53).

en: Convert spaces in term names to hyphens
cs: Převést mezery v názvech termínů na spojovníky

en: Only has the 'authenticated user' role
cs: Má jen roli 'přihlášený uživatel'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
cs: Má i další role mimo 'přihlášeného uživatele'

en: Contextual Links
cs: Kontextové odkazy

en: Use path alias instead of internal path.
cs: Použít alias cesty místo interní cesty.
