Entity API (7.x-1.5) - en to pt translation catalogue (207 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Author
pt: Autor

en: yes
pt: sim

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Comments
pt: Comentários

en: Home page
pt: A página inicial

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Pai

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Predefinido

en: Summary
pt: Resumo

en: Path
pt: Caminho

en: Display
pt: Mostrar

en: Text
pt: Texto

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Active
pt: Ativo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Custom
pt: Personalizado

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Revisions
pt: Revisões

en: Poll duration
pt: Duração da votação

en: Poll votes
pt: Votações

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Overridden
pt: Substituído

en: Nodes
pt: Nós

en: Owner
pt: Proprietário

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Users
pt: Utilizadores

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Entity
pt: Entidade

en: None.
pt: Nenhum.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Import failed.
pt: Importação falhou.

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: revert
pt: reverter

en: Date created
pt: Data de criação

en: Unpublished
pt: Não Publicado

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Interface language
pt: O idioma da interface

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: export
pt: exportar

en: translate
pt: traduzir

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no site.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do ficheiro.

en: Logged in user
pt: Utilizador que efetuou o inicio de sessão

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Current date
pt: Data corrente

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: Idioma predefinido para os emails desta conta, e idioma preferido para a apresentação do site.

en: Text format
pt: Formato de texto

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: manage fields
pt: gerir campos

en: The human readable label.
pt: A etiqueta legível.

en: Entity API
pt: API Entidade

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço de IP do computador de onde foi colocado o comentário.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome indicado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: O URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da página de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi colocado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai do comentário, se a lista hierárquica de comentários estiver activa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O nó em que o comentário foi colocado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários colocados num nó.

en: New comment count
pt: Número de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários colocados num nó desde a última vez que o leitor o visitou.

en: The unique ID of the node.
pt: A ID exclusiva do nó.

en: The type of the node.
pt: O tipo de nó.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o nó está escrito.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The URL of the node's edit page.
pt: O URL da página para edição do nó.

en: Date changed
pt: Data alterada

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data em que o nó foi recentemente atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do nó.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram registados num nó de votação.

en: Poll winner
pt: Vencedor da votação

en: The winning poll answer.
pt: A resposta da votação vencedora.

en: Poll winner votes
pt: Número de votos do vencedor da votação

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos da resposta vencedora recebidos pela votação .

en: Poll winner percent
pt: Votação percentagem vencedor

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: A percentagem de votos da resposta vencedora recebidos pela votação.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: O período de tempo em que o nó de votação está definido para correr.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o nó.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu hoje o nó.

en: Last view
pt: Última exibição

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: O data em que o último visitante leu o nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL da página inicial do site.

en: Login page
pt: Página de autenticação

en: The URL of the site's login page.
pt: O URL da página de entrada do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: O ID único do ficheiro carregado.

en: The name of the file on disk.
pt: O nome do ficheiro no disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do ficheiro, em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: O URL para o ficheiro acessível pela web

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data do arquivo mais recente foi alterado.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O utilizador que originalmente enviou o arquivo.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nós marcados com o termo taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário do termo taxonomia pertence a.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome da máquina do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Contagem de termo

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta de utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de email da conta de utilizador

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: The url of the account edit page.
pt: O URL da página de edição de conta

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data da última vez em que o utilizador iniciou sessão.

en: The date the user account was created.
pt: A data de criação da conta de utilizador.

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: A ID exclusiva de revisão do nó.

en: Is new
pt: É novo

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido à página inicial

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Se o nó é promovido para a página inicial.

en: Comments allowed
pt: Permitidos comentários

en: manage display
pt: gerir exibição

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O utilizador atualmente em sessão.

en: The file description
pt: A descrição do ficheiro

en: Translation source node
pt: Tradução do Nó original

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: Current page
pt: Página atual

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: Esta configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: A configuração personalizada pelo utilizador.

en: Creates revision
pt: Criar revisão

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atuais.

en: View mode
pt: O modo de visualização

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome legível por máquina para identificar essa @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: ID @entity Interno, numérico

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: After saving a new @entity
pt: Depois de guardar um novo @entity

en: created @entity
pt: criado @entity

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um (a) @entity existente

en: updated @entity
pt: atualizado @entity

en: Before saving a @entity
pt: Antes de guardar a @entity

en: saved @entity
pt: guardado @entity

en: After deleting a @entity
pt: Depois de eliminar uma @entity

en: deleted @entity
pt: eliminado @entity

en: Deleted %entity %label.
pt: Eliminado %entity %label.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Eliminar @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Nomes legíveis por máquina não devem ser constituídos apenas por números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: Imported %entity %label.
pt: Importados %entity %label.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão no idioma original deste nó, se houver.

en: The file.
pt: O ficheiro.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Se o ficheiro está sendo exibido.

en: The image file.
pt: O ficheiro de imagem.

en: Entity id
pt: ID da entidade
