Entity API (7.x-1.5) - en to cs translation catalogue (188 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Operations
cs: Operace

en: Email address
cs: E-mail

en: Author
cs: Autor

en: yes
cs: ano

en: Subject
cs: Předmět

en: Description
cs: Popis

en: Language
cs: Jazyk

en: Comments
cs: Komentáře

en: Home page
cs: Domovská stránka

en: Weight
cs: Váha

en: Parent
cs: Nadřazený

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Book
cs: Kniha

en: Node ID
cs: ID uzlu

en: Label
cs: Popisek

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Path
cs: Cesta

en: Display
cs: Zobrazit

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Email
cs: E-mail

en: Files
cs: Soubory

en: User ID
cs: ID uživatele

en: no
cs: ne

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Node
cs: Uzly

en: Active
cs: Aktivní

en: Taxonomy terms
cs: Termíny taxonomie

en: Custom
cs: Vlastní

en: Revision ID
cs: ID revize

en: Comment ID
cs: ID komentáře

en: Published
cs: Vydáno

en: Revisions
cs: Revize

en: Poll duration
cs: Trvání ankety

en: Poll votes
cs: Hlasy v anketě

en: File ID
cs: ID souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File size
cs: Velikost souboru

en: Vocabulary
cs: Slovník

en: Vocabulary ID
cs: ID slovníku

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Last access
cs: Poslední přístup

en: Last login
cs: Poslední přihlášení

en: Overridden
cs: Překryto

en: Nodes
cs: Uzly

en: Owner
cs: Vlastník

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Users
cs: Uživatelé

en: Anonymous
cs: Anonym

en: IP Address
cs: IP adresa

en: false
cs: nepravda

en: true
cs: pravda

en: Granularity
cs: Rozlišení

en: None.
cs: Žádný.

en: Fixed
cs: Pevná

en: Import failed.
cs: Import se nezdařil.

en: Blocked
cs: Zablokován

en: Parent terms
cs: Nadřazené termíny

en: revert
cs: vrátit

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Unpublished
cs: Nevydáno

en: Language neutral
cs: Jazykově neutrální

en: Interface language
cs: Jazyk rozhraní

en: Machine name
cs: Strojový název

en: Node count
cs: Počet uzlů

en: Number of views
cs: Počet shlédnutí

en: Default theme
cs: Výchozí téma vzhledu

en: clone
cs: klonovat

en: Entity type
cs: Typ entity

en: translate
cs: přeložit

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: The MIME type of the file.
cs: MIME typ souboru.

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: Current date
cs: Aktuální datum

en: Comment count
cs: Počet komentářů

en: The title of the node.
cs: Nadpis uzlu.

en: The date the node was posted.
cs: Datum vytvoření uzlu.

en: Views today
cs: Zobrazení dnes

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
cs: Výchozí jazyk tohoto účtu pro e-maily a obsah webu.

en: Text format
cs: Formát textu

en: The name of the site.
cs: Název webu.

en: manage fields
cs: správa polí

en: The human readable label.
cs: Popisek.

en: The unique ID of the comment.
cs: Unikátní ID komentáře.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
cs: IP adresa počítače, ze kterého byl komentář odeslán.

en: The name left by the comment author.
cs: Jméno zadané autorem komentáře.

en: The email address left by the comment author.
cs: E-mailová adresa zadaná autorem komentáře.

en: The home page URL left by the comment author.
cs: URL adresa stránky zadaná autorem komentáře.

en: The URL of the comment.
cs: URL komentáře.

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: The URL of the comment's edit page.
cs: URL stránky pro editaci komentáře.

en: The date the comment was posted.
cs: Datum vložení komentáře.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
cs: Rodič komentáře, pokud se používá seskupování komentářů do vláken.

en: The node the comment was posted to.
cs: Uzel, ke kterému byl komentář vložen.

en: The number of comments posted on a node.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu.

en: New comment count
cs: Počet nových komentářů

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
cs: Počet komentářů vložených k uzlu od posledního zobrazení uživatelem.

en: The type of the node.
cs: Typ uzlu.

en: The language the node is written in.
cs: Jazyk, ve kterém je uzel vytvořen.

en: The URL of the node.
cs: URL uzlu.

en: The URL of the node's edit page.
cs: URL stránky editace uzlu.

en: Date changed
cs: Datum změny

en: The date the node was most recently updated.
cs: Datum poslední úpravy uzlu.

en: The author of the node.
cs: Autor uzlu.

en: Poll winner
cs: Vítěz ankety

en: The winning poll answer.
cs: Vítězná odpověď ankety.

en: Poll winner votes
cs: Počet hlasů u vítěze ankety

en: The number of votes received by the winning poll answer.
cs: Počet hlasů zaznamenaných u vítězné otázky ankety.

en: Poll winner percent
cs: Podíl hlasů u vítěze ankety

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
cs: Procento hlasů zaznamenaných u vítězné odpovědi.

en: The number of visitors who have read the node.
cs: Počet návštěvníků, kteří zobrazili daný uzel.

en: The number of visitors who have read the node today.
cs: Počet návštěvníků, kteří dnes zobrazili daný uzel.

en: Last view
cs: Poslední zobrazení

en: The date on which a visitor last read the node.
cs: Datum, kdy návštěvník naposledy zobrazil daný uzel.

en: The slogan of the site.
cs: Slogan webu.

en: The administrative email address for the site.
cs: E-mailová adresa pro hlavní administraci tohoto webu.

en: The URL of the site's front page.
cs: URL titulní stránky.

en: Login page
cs: Přihlašovací stránka

en: The URL of the site's login page.
cs: URL přihlašovací stránky.

en: The unique ID of the uploaded file.
cs: Unikátní ID nahraného souboru.

en: The name of the file on disk.
cs: Jméno souboru na disku.

en: The size of the file, in kilobytes.
cs: Velikost souboru v kilobytech.

en: The web-accessible URL for the file.
cs: URL adresa souboru dostupná z webu.

en: The date the file was most recently changed.
cs: Datum poslední změny souboru.

en: The user who originally uploaded the file.
cs: Uživatel, který původně nahrál soubor.

en: The unique ID of the taxonomy term.
cs: Unikátní ID termínu taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
cs: Název termínu taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
cs: Volitelný popis termínu taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
cs: Počet uzlů označených taxonomy termínem.

en: The URL of the taxonomy term.
cs: URL termínu taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
cs: Slovník, do kterého termín patří.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
cs: Unikátní ID slovníku taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
cs: Jméno slovníku taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
cs: Volitelný popis slovníku taxonomie.

en: Term count
cs: Počet termínů

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
cs: Počet termínů, které patří do slovníku taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
cs: Jedinečné ID uživatelského účtu.

en: The login name of the user account.
cs: Přihlašovací jméno uživatelského účtu

en: The email address of the user account.
cs: Emailové adresy uživatelského účtu.

en: The URL of the account profile page.
cs: Odkaz na stránku profilu.

en: The date the user last logged in to the site.
cs: Datum, kdy se uživatel naposledy přihlásil na web.

en: The date the user account was created.
cs: Datum, kdy byl uživateli vytvořen účet.

en: All parent terms
cs: Všechny nadřazené termíny

en: Comments allowed
cs: Komentáře povoleny

en: manage display
cs: správa zobrazení

en: Revision log message
cs: Zpráva o revizi do logu

en: The subject of the comment.
cs: Předmět komentáře.

en: The currently logged in user.
cs: Aktuálně přihlášený uživatel.

en: The parent terms of the taxonomy term.
cs: Nadřazené termíny termínu taxonomie.

en: The file description
cs: Popis souboru

en: Translation source node
cs: Zdrojový uzel překladu

en: Current page
cs: Aktuální stránka

en: The current date and time.
cs: Aktuální datum a čas.

en: view mode
cs: režim zobrazení

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Show item count
cs: Zobrazit počet položek

en: @entity ID
cs: ID entity @entity

en: The unique ID of the @entity.
cs: Unikátní ID entity @entity.

en: After saving a new @entity
cs: Po uložení nové entity @entity

en: created @entity
cs: vytvořena entity @entity

en: After updating an existing @entity
cs: Po aktualizaci existující entity @entity

en: updated @entity
cs: aktualizována entita @entity

en: Before saving a @entity
cs: Před uložením entity @entity

en: saved @entity
cs: uložena entita @entity

en: After deleting a @entity
cs: Po smazání entity @entity

en: deleted @entity
cs: smazána entita @entity

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
cs: Strojově čitelná jména se nesmí skládat pouze z čísel.

en: The author of the comment.
cs: Autor komentáře.

en: The file.
cs: Soubor.

en: The image file.
cs: Obrázkový soubor.

en: Information related to the current page request.
cs: Informace související s požadavkem na aktuální stránku.

en: unchanged entity
cs: nezměněná entita

en: Uploaded file.
cs: Nahraný soubor.

en: Whether the user is active or blocked.
cs: Zda je uživatel aktivní nebo blokovaný.

en: Concatenate values using a seperator
cs: Spojit hodnoty použitím oddělovače

en: Show entity label
cs: Zobrazit popisek entity

en: Show entity ID
cs: Zobrazit ID entity

en: Link to entity
cs: Odkázat na entitu

en: The URL of the entity.
cs: URL entity.

en: Tokens related to the "@name" entities.
cs: Tokeny související s entitami „@name“.

en: The "Alt" attribute text
cs: Text atributu „Alt“

en: The "Title" attribute text
cs: Text atributu „Title“
